Gorąco namawiamy wszystkie szkoły do przeprowadzania własnych „Lekcji Akceptacji”!

Każdy pedagog szkolny, psycholog, czy tez inna osoba może przygotować takie zajęcia dla uczniów w oparciu o materiały przedstawiane przez naszą Fundację.

Polecamy pokazanie filmu „Tacy jak Wy” dostępnego na kanale You Tube Just Like You Films Ltd.

Kolejnym krokiem jest omówienie filmu i przekazanie uczniom informacji na temat różnorodności spektrum autyzmu, trudności i wyzwań jakie stoją przed takimi osobami, ale również podkreślenie ich mocnych stron i uczuć. Szczególnie koncentrujemy się na zaburzeniach relacji społecznych i komunikacji – aby podkreślić, co można zrobić, aby ułatwić dziecku z autyzmem funkcjonowanie w grupie.

Doświadczenia, które proponujemy uczniom mają charakter symboliczny – uczniowie wykonują zadania w warunkach symulujących zaburzenia wzroku, słuchu, czucia. Ich celem jest uświadomienie uczniom, jak ważny jest odbiór zmysłów, jak często całkowicie naturalne dla nas czynności mogą być dla kogoś ogromnym wyzwaniem. Jak zaburzenia zmysłów mogą wpływać na samopoczucie, zachowanie.

Naszą inspiracja była kampania Fundacji Synapsis – Poznaj Marię, zachęcamy nauczycieli i wolontariuszy do skorzystania z materiałów na ich stronie: Poznaj Marię